4shared

Test INSTAX mini

Test INSTAX mini
8 years ago 0
Posted in: Blog, Test

Jakiś czas temu w moje ręce wpadł INSTAX mini, aparat firmy Fuji do fotografii natychmiastowej. Testów INSTAX’ów już trochę wykonano (można je znaleźć w sieci) dlatego postaram się napisać to o czym inni nie piszą w swoich testach.

Mam nowy aparat.

Mój nowy aparat wywoływał różne prześmiewcze skojarzenia, ja sam go szybko nazwałem Hipopotamem, inni ze względu na biały kolor kojarzyli z mydelniczką, umywalką. Tak więc wystarczyło tylko wyciągnąć z torby aparat i wszystkim kąciki ust wędrowały do góry. Wystarczyło zrobić jedno zdjęcie i po wysunięciu się zdjęcia podśmiechiwania szybko zmieniały się w zachwyt, co ja mówię szczęki ludziom opadają za każdym razem.

Zawsze mnie to zastanawiało bo przecież ludzie znają tą technologie, to już kiedyś było i nazywało się Polaroid. Widocznie jest coś magicznego w powoli wyłaniających się obrazach z kawałka papieru że nie jest w stanie przebić tego najnowsza cyfrowa technologia nawet Ajfon 5 😉
SAMSUNG

Ta magia jest niewytłumaczalna

To nie jest racjonalne, za każdym razem powtarza się po wyciągnięciu INSTAX’a z torby. Wszyscy już tak przywykli do cyfrowych aparatów że gdy opadną emocję chcą obejrzeć zdjęcia jak wygląda na wyświetlaczu. Wyświetlaczu w tym aparacie nie ma wyświetlacza! Każde zdjęcie jest jedyne i nie powtarzalne.

Fotograficy są egoistami ?

Widziałeś kiedyś fotografa który wyciąga ze swojego aparatu zdjęcie i dzieli się nimi ? Nie ? Więc wszyscy jesteśmy egoistami? Oczywiście że nie, Instax to jedyny aparat na rynku który pozwoli Ci nie być egoistą, gdyż możesz podzielić się swoją miłością do fotografii tu i teraz z każdym kto według ciebie zasługuje na to.

Mam fajny nowy magiczny aparat!

Instax to aparat analogowy ma co prawda kawałek automatyki i nawet lampę błyskową i silniczek który robiąc wzzzzzz po każdym zrobionym zdjęciu wypycha na górę nowe zdjęcie, w środku nie ma super procesorów analizujących obraz wszystko więc zależy jak ustawisz aparat. Wykonanie zdjęć takich jak na pudełku będąc początkującym fotografem jest możliwe tylko jeśli masz szczęście, nawet fotograf mający doświadczenie pewnie zrobi ciemne zdjęcia jednak każde nowe zdjęcie budzi ogromne emocje i zapewniam ciebie że nawet z zupełnie nieudanego zdjęcia będziesz zadowolony bowiem tak działa magia Instaxa.

Obsługa

Aparat po włożeniu baterii i kasety ze zdjęciami,  jest gotowy do pracy. Obsługa też nie należy do specjalnie trudnych. Mój Instax uruchamia się poprzez wyciągnięcie obiektywu i aparat jest włączony, pozostaje wybrać kółkiem nastawów odpowiednią scenę dzień słoneczny, pochmurny, w pomieszczeniu, wycelować w obiekt, nacisnąć spust i Voil? jest zdjęcie i kolejny opad szczeny 😉

Zdjęcie po ukazaniu się w strzelinie jest jeszcze nie wywołane, a papier całkowicie biały, zdjęcie wywołuje się „automatycznie” i potrzebuje do tego dwóch (od)czynników czasu i światła 🙂 po chwili duszki zaczynają się ujawniać by w końcu nabrać pełnych konturów.

Aparat do zadań specjalnych

W czasach aparatów cyfrowych, komórek z coraz to lepszymi matrycami, czy serwisów takich jak Instagram, Instax jest czymś zupełnie innym to tak jak kostka Rubika przy SONY PlayStation. Jest pewne że to aparat do zadań specjalnych i możesz być pewien że rozrusza każdą imprezę a Ty staniesz się jej centrum.

Za i przeciw

  • Za już napisałem powyżej, jest to naprawdę fajny aparata który daje dużo radości z jego korzystania właścicielowi.
  • Przeciw to dość wysoka cena jednego zdjęcia w tej chwili na Allegro za pakiet 10 zdjęć (cena z przesyłką) trzeba zapłacić 43 zł czyli 4,3 zł za jedno zdjęcie to dużo biorąc pod uwagę jaki jest koszt odbitki z przenośnej drukarki która może być alternatywą dla takiego aparatu. Z drugiej strony jest to tylko ułamek kwoty jaką trzeba zapłacić za film do Polaroida.
  • Jeśli chcesz podzielić się z innymi zdjęciami na Facebooku  z instaxa to musisz tak jak ja w tym artykule zrobić zdjęcia wydrukom swoją cyfrówką, dziś w dobie cyfrowej fotografii to już każdy może zrobić 🙂

 

PS. Dla mojego dziadka możliwość otrzymania zdjęcia natychmiast jest czymś naturalnym odwrotnością do niezrozumiałego przechowywania zdjęć w elektronicznych gadgetach

PS2. Fuji właśnie wypuściło zapowiadany wcześniej Fujifilm Instax mini90 Neo Classic który oprócz fotografii natychmiastowej oferuje funkcje podwójnej ekspozycji i możliwość precyzyjnej ekspozycji – już się nie mogę go doczekać 🙂

PS3. „Uciekające” zdjęcia z INSTAX’a „łapałem” tym co było pod ręką stąd nie najwyższą jakość zdjęć, jednak tu chodzi o wspomnienia i emocje.
Warning: Parameter 2 to wp_plugin_associated_posts::Filter_Posts_Result() expected to be a reference, value given in /home/users/saunami/public_html/Jasnia.pl/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286